Food Facts

79 facts tagged with Food Facts

There's a pizza company in Alaska called 'Airport Pizza' that delivers for free by plane. Pizzas cost $30 each, any time of year.
Milt, known as a delicacy around the world, is actually fish sperm.
The company that makes Nutella uses about 25% of the world's supply of hazelnuts.
Putting olive oil on salad helps the body absorb nutrients thanks to monounsaturated fats.
If you don't wash strawberries before eating them, you may also be eating little white bugs.
Movie popcorn costs more per ounce than filet mignon.
The native Americans planted three sisters (corn, beans, and squash) together so that they would benefit each other. The corn provides a structure for the beans to climb. The beans provide the nitrogen to the soil, and the squash spreads along the ground preventing weeds.
According to the FDA, it's safe to eat the stickers that are found on fruit; they're actually made out of "edible paper" and the glue is food grade.
Let's Pizza is the world's first pizza vending machine. Just select your topping, insert coins, and watch your pizza bake!
A cauliflower that weighs almost 72.5kg has broken the world record by almost 3kg.
The bananas we buy in stores and supermarkets are genetically identical clones, all descended from one banana. These bananas are seedless and sterile; natural bananas are short, fat, and have huge seeds.
According to a Japanese poll in the year 2000, the Japanese believe that their best invention of the twentieth century was instant noodles.
US eggs would be illegal in a British supermarket because they are washed. British eggs are illegal in US markets because they’re unwashed.
For clean fruit, fill a bowl with water (or, for bigger batches, use a clean sink), add 1 cup of vinegar, and stir. Add fruit and leave to soak for 10 minutes. The water will be dirty and the fruit will be sparkly clean with no wax or dirty film.
Glucose (sugar) has an opposite “handed” isomer L-glucose that tastes identical and isn't metabolized as sugar, so it's safe for diabetics. Unfortunately, L-glucose costs 50% more than gold.
One jar of Nutella is sold every 2.5 seconds throughout the world.
More